Oblečení i spodní prádlo měníme den co den, někteří dokonce vícekrát. Co se však povlečení týká, necháme ho klidně i měsíc či dva nepřevlečené a vůbec se nad tím nepozastavujeme. Problémem však je, že po takto dlouhé době je povlečení nejen propocené, ale je v něm i spousta bakterií a roztočů, jež mohou ovlivnit naše zdraví. Jak často prát povlečení, na kolik stupňů, na jaké otáčky a jak jej správně usušit? Nejen na to odpoví následující řádky.

Věděli jste, že každou noc vypotíme až 1 litr tekutin? A že se během spánku uvolňují z našeho těla kousky kůže, odumřelé kožní buňky, vlasy či chloupky, takže i když jdeme do postele dokonale umytí a vyvonění, stejně v ní po nás zůstanou nečistoty? Ačkoliv nás takové zjištění asi nepotěší, o to více si uvědomíme, jak je třeba brát pravidelné praní lůžkovin vážně.

Jak často se má měnit povlečení? Jednou měsíčně je málo

Z nejrůznějších studií vyplývá, že lidé mění ložní povlečení nejčastěji jednou měsíčně, někteří mají frekvenci výměny ještě delší. Tento interval je však zcela nedostačující. 

Odumřelá kůže, prach a další nečistoty se totiž stávají ideální živnou půdou pro bakterie a roztoče, které sice okem nevidíme a zdravým jedincům ani nijak extrémně neublíží, u citlivých osob však mohou vyvolávat podráždění pokožky a řádně potrápit zvládnou hlavně alergiky. Faktem je, že není-li povlečení měněno dostatečně často, žijí s námi v posteli statisíce až miliony roztočů, což rozhodně nechce nikdo z nás.

Otázkou tedy zůstává, jak často měnit povlečení, abychom měli jistotu spánku v čistotě a ve zdraví

  • Standardně je doporučováno měnit povlaky na polštáře, přikrývky i prostěradla alespoň jedenkrát týdně (maximální zdravá hranice je 14 dnů).
  • Pokud jste však nemocní, více se potíte, trpíte alergiemi či ekzémy, nebo se dělíte o postel se svým domácím mazlíčkem, měli byste frekvenci navýšit, a povlečení měnit jednou za tři dny
  • Frekvenci výměny povlečení navyšte také v letních měsících, kdy se více potíte. V tomto období byste měli povlečení měnit také každé tři dny.

U některých nových praček se můžete setkat s pracími programy, které se zaměřují na redukci bakterií a kvasinek - např. Gorenje má pračky s programy ExtraHygiene a SteamTech. Řešením je zde praní při vyšší teplotě či ošetření prádla párou.

Praní povlečení je třeba věnovat péči

Nyní, když už víme, jaká je správná frekvence výměny, pojďme se podívat na to, jak prát ložní prádlo, abychom jej nejen hezky provoněli, ale zároveň zbavili všech nečistot, bakterií a roztočů. 

Příprava povlečení

  • Než dáte povlečení do pračky, je třeba otočit jej naruby a zapnout – látka se tak tolik neopotřebuje, zachová si sytost barev a delší životnost. 
  • Do pračky povlečení neskládejte, dejte ho tam volně a zároveň k němu nepřidávejte žádné další oblečení či jiné druhy prádla. Pračku byste přeplnili, povlečení by nemělo dostatek prostoru, aby se správně vypralo a nemusel by se ani správně rozpustit a následně odstranit použitý prášek na praní. To platí zejména o prodloužených rozměrech povlečení, které zaberou ještě nějaké místo navíc.
  • Dodržujte rozdělení dle barev jako u praní oblečení – bílé ložní prádlo perte vždy samostatně, aby nedošlo k jeho zabarvení.

Volba vhodného pracího prostředku

Na trhu je k dostání celá řada pracích prostředků, které obsahují složky, jež dokáží odstranit většinu mikrobů i při nižších teplotách. Zvolit můžete prací prášky, tablety či gely. Nejlepší volbou je prací gel, který se při praní lépe rozpouští. Zároveň byste na praní barevného či tmavého povlečení měli vždy použít přípravek na barevné, resp. tmavé prádlo, a na bílé povlečení pak zase prací prostředky určené na bílé prádlo. 

Pokud byste na barevné povlečení použili přípravek na bílé prádlo, mohlo by dojít k poškození jeho barevnosti či vzoru, jelikož mnohé takové přípravky obsahují optické zesvětlovače. Vyvarujte se také používání bělidel, a to i u bílého povlečení – bělidla oslabují vlákna, a tím zkracují životnost barev i materiálu.

Tip: Jak odstranit zaschlou krev z povlečení a další skvrny?

Je-li bílé povlečení zažloutlé, jsou-li na povlečení zaschlé skvrny od krve či jiné těžko odstranitelné fleky, je vhodné jej před praním namočit a použít odstraňovač skvrn – vždy si přečtěte pokyny uvedené na daném výrobku a volte takový, který lze použít pro daný materiál a barvu povlečení.

Aviváž ano, či ne?

Aviváž se obecně používá ke změkčení a provonění prádla. Z hlediska ložního povlečení je však lepší aviváž nepoužívat – narušuje totiž přirozené vlastnosti přírodního materiálu, zejména s ohledem na prodyšnost a schopnost absorpce. Aviváž totiž obalí vlákna povlečení, a znemožní mu tak „dýchat“.

Namísto aviváže můžete při praní použít ocet, který ji nahradí bez vedlejších účinků na prádlo – změkčí povlečení, neutralizuje pachy, a navíc vyčistí pračku.

Praní povlečení – teplota a otáčky

Důležitou roli při praní ložního prádla hraje také teplota vody a otáčky. 

  • Minimální a zároveň doporučovaná teplota praní barevného povlečení je 40 °C – zajistí optimální hygienickou čistotu, a zároveň zachová sytost barev. Tato teplota je pak ideální pro bavlněné, krepové a jersey povlečení, povlečení z bavlněného saténu či mikroplyše.
  • U bílého povlečení je vhodné praní na 60 °C. Při této teplotě se ale nestane nic ani barevnému ložnímu prádlu.
  • Bílé bavlněné nebo damaškové povlečení pak snese teplotu praní 95 °C, při které ho vyvaříte a zbavíte například zažloutlého odstínu či větších nečistot. Všechny ostatní druhy povlečení by však při této teplotě ztrácely barevnost a docházelo by ke srážení látky.
  • Otáčky zvolte v rozmezí 1000–1200 otáček za minutu – vyšší otáčky by mohly poškodit vlákna a tvar oblečení.

Nejste-li si jisti, jaká teplota vody je pro vaše ložní prádlo vhodná, zkontrolujte si symboly praní prádla, které jsou standardně uvedeny na etiketě či nášivce na rubové straně povlečení. 

Tip: Nové povlečení také potřebuje vyprat

Nezapomínejte také vyprat nové povlečení – před prvním použitím jej vyperte 1–2×, přičemž zvolte teplotu alespoň 40 °C a dlouhý program.

Výběr vhodného programu praní

Pro praní povlečení nevolte krátké programy, vždy je lepší zvolit delší program, aby se látky stihly dostatečně vyprat a vymáchat. Zvolte program na bavlněné prádlo, případně přímo program na praní ložního prádla, pokud jím vaše pračka disponuje. Prací cyklus by měl trvat 2 – 3 hodiny.

Sušení ložního prádla

Ihned po vyprání je třeba vyndat povlečení z pračky – pokud byste jej v pračce nechali déle, nejen, že by se mohlo zapařit, ale také se zbytečně pomačká a mohlo by dojít i k zapuštění barev. 

Ideální je sušit jej klasickým způsobem – tedy rozklepat a pověsit narovnané na věšák (nikdy nevěšte povlečení za rohy, nedrželo by svůj tvar). Sušit jej můžete buď v místnosti, nebo na sušáku venku – v takovém případě jej vždy sušte naruby, aby nedocházelo k poškození a vyšisování barev od sluníčka. Zároveň také nenechávejte povlečení na sušáku dlouho přesychat – hůře by se vám žehlilo.

Máte-li doma sušičku a chcete prádlo sušit v ní, vždy se informujte na etiketě, zda je sušení daného povlečení v sušičce možné. Obecně tuto variantu sušení nedoporučujeme, protože vysoké teploty negativně ovlivňují kvalitu materiálu i barev.

Nezapomínejte na žehlení

I když žehlení nepatří k vašim oblíbeným činnostem, u ložního prádla byste ho neměli podceňovat – zbavíte ho totiž případných roztočů či bakterií. 

  • Žehlete povlečení vždy naruby.
  • Na žehličce zvolte program bavlna/len, případně postupujte v souladu se symboly uvedenými na etiketě.
  • Žehlit lze všechny materiály vyjma krepu, mušelínu, mikroplyše a minky.
  • Povlečení nikdy nemandlujte – mohlo by dojít k zatavení či poškození knoflíků a zipů.
  • Po vyžehlení nechte povlečení vychladnout, teprve pak ho složte.

Doporučení na závěr

Pamatujte na to, že kromě ložního prádla je třeba pečovat i o samotné peřiny a polštáře, v nichž taktéž sídlí roztoči a bakterie. Máte-li pračku s dostatečně velkým bubnem, můžete peřiny s umělými vlákny vyprat doma, používáte-li péřové přikrývky, nechte je vyčistit v čistírně. Očistu potřebují alespoň 1–2× ročně, stejně jako i chrániče matrací. Roli na vznik mikroorganismů ve vaší posteli má i stlaní – peřiny byste neměli zastýlat hned, jak vylezete ráno z postele. Nechte postel důkladně vyvětrat (ideálně několik hodin) a teprve pak ustelte.