Zachumlat se po koupeli do voňavého měkkého ručníku je příjemné každému z nás. Po pár vypráních se však mnohdy stane, že jsou ručníky a osušky tvrdé, nepříjemné a pokožku spíše dráždí, než by ji příjemně hladily. Jestliže také řešíte tento problém, máme pro vás praktického průvodce, ve kterém vám poradíme, jak prát ručníky, aby byly měkké a zároveň hygienické. A neopomeneme ani jejich blízké příbuzné – kuchyňské utěrky. Prozradíme vám, že postup praní, sušení i žehlení je u nich odlišný, stejně jako frekvence praní i teplota vody.

Správně vyprané ručníky, osušky i utěrky jsou takové, které jsou měkké, voňavé, nadýchané a dobře sají vlhkost.

Zásadní roli hraje výběr materiálu

To, jak vám budou tyto textilie sloužit a jak dlouho vydrží, zásadně ovlivňuje jejich materiál. Vždy byste se měli zaměřit na to, aby byly vyrobeny z kvalitního přírodního materiálu, který je měkký a má savá vlákna – více o jednotlivých druzích látek a materiálů.

Pro ručníky a osušky je nejlepší volbou 100% bavlna – ta totiž velmi dobře absorbuje vodu. Zvolíte-li ji ve froté provedení, získáte navíc ještě příjemnou měkkost a hebkost. Důležité je také dbát na hustotu tkaniny. Gramáž u ručníků a osušek by neměla být nižší než 400 g/m2.

Mnohdy se můžete setkat také s ručníky z bambusových vláken, jež mají obdobné vlastnosti jako bavlna, a jsou tak také dobrou volbou.

Pro kuchyňské utěrky je nejvhodnějším materiálem 100% bavlna a len. Bavlněné utěrky jsou pevné, měkké, prodyšné a dobře savé. Utěrky ze 100% lnu mají vysokou savost, jsou dokonale prodyšné, nedrží se v nich plísně, nepouští vlákna, a navíc s nimi dosáhnete skvělých výsledků při leštění skla.

Jak často prát ručníky, osušky a utěrky?

Než přejdeme k samotnému postupu praní ručníků a utěrek, pojďme se ještě podívat na optimální frekvenci praní.

Ručníky a osušky, které používáte pouze k utírání těla po sprše či koupeli, stačí vyměnit jednou týdně.

Malé ručníky, do kterých si utíráte obličej, vyperte ideálně po 3–4 použitích, jelikož v nich zůstávají zachyceny zbytky make-upu, pěny po holení, potu atd.

Ručníky, do kterých si utíráte ruce, nebo je používáte několikrát denně, měňte každé 2–3 dny.

Ručníky pro hosty, do kterých se utíralo více osob, dejte do pračky po každém použití.

Utěrky byste oproti ručníkům měli prát výrazně častěji. Sloužit by měly pouze pro jeden účel, tedy k utírání nádobí, aby byly maximálně hygienicky čisté. V takovém případě stačí měnit je obden. Pokud si však do nich utíráte i ruce či s nimi čistíte kuchyňskou linku, měli byste je měnit každý den.

Praní ručníků a osušek vyžaduje správný přístup

Osušky i ručníky byste vždy měli prát samostatně, tedy odděleně od jiného prádla. Obzvláště zpočátku totiž mohou pouštět vlákna a tvořit žmolky. Zároveň byste neměli pračku přeplňovat, aby se ručníky po nasáknutí vodou neodíraly o buben, a aby došlo k dostatečnému rozpuštění pracího prášku a následnému důkladnému vymáchání. Ideální je naplnit buben pračky přibližně ze tří čtvrtin. Mimochodem správné plnění má vliv i na spotřebu pračky.

Dbejte na správné roztřídění prádla

Do pračky vkládejte pouze podobné barvy ručníků či osušek – sytější barvy se totiž mohou při praní uvolňovat a obarvit světlejší odstíny. Tmavé barvy tedy neperte se světlými, bílé ručníky vždy perte samostatně.

Vhodný prací prostředek

Na praní ručníků a osušek je nejvhodnější použít gelové prací prostředky – nejenže jsou k prádlu šetrnější, ale zároveň také neulpívají na vláknech a lépe se vyplachují. Vždy ale volte přípravek určený pro daný typ prádla – na bílé ručníky tedy přípravek na bílé prádlo, u barevných ručníků sáhněte po přípravku na barevné prádlo, máte-li tmavé osušky a ručníky, použijte prostředek na černé prádlo.

Pozor na univerzální prostředky
Na barevné a tmavé prádlo není vhodné používat univerzální prací prostředky – ty totiž obsahují bělidla, která mohou způsobit blednutí barev.

Zároveň je třeba pamatovat také na optimální množství pracího prostředku – nadměrné dávkování může způsobovat hrubost a tuhost materiálu. Chcete-li si zajistit jemné ručníky, postačí vám poloviční množství pracího přípravku oproti běžnému praní. Některé nové pračky jsou pak schopny rozpoznat váhu prádla a podle toho přesně nadávkovat vodu a prací prostředek (umí to třeba funkce AutoWash u praček Hisense).

Na kolik prát ručníky a osušky

Pro standardní praní postačí teplota vody 40 °C – při ní se již ničí bakterie. Vždy se ale řiďte dle štítku na ručníku. Obecně platí následující:

Bambusové ručníky perte vždy max. na 40 °C a nikdy nepřidávejte do pračky aviváž. Vyšší teplota, jakož i aviváž by mohly nenávratně poškodit extra jemná bambusová vlákna.

Bavlněné a froté ručníky lze prát až na 60 °C.

Na vyšší teploty (90 °C) byste měli prát ručníky jen tehdy, jste-li nemocní nebo máte plísňové infekce – vždy se ale informujte na štítku, zda tuto teplotu daný materiál zvládne.

Počet otáček můžete nastavit až na 1400 ot./min. – díky tomu v prádle zůstane méně zbytkové vlhkosti.

Nezapomeňte vyprat nové ručníky

Vyprat je vždy třeba i nové ručníky a osušky, a to alespoň dvakrát, než je začnete používat – zbavíte je tak zbytků chemických látek z barvení látky, ustálíte vlákna a odstraníte změkčovadla, která omezují savost.

Správný postup praní utěrek

Stejně jako u ručníků platí, že je třeba utěrky před praním roztřídit dle barvy, jakož i to, že je třeba prát je samostatně. Nikdy je neperte ani společně s ručníky či ložním prádlem – utěrky totiž obsahují řadu nečistot a bakterií.

  • Do koše na prádlo vhazujte utěrky (stejně tak i ručníky) suché – jinak se stanou zdrojem plísní a bakterií.
  • Optimální teplota pro praní utěrek je 60 °C. Nižší teplotu zvolte akorát u utěrek z mikrovlákna, které jsou choulostivější – ty perte na 40 °C.
  • Jsou-li utěrky extrémně zašpiněné, skvrny před praním odmočte. Namočte je do horké vody, ve které rozpustíte trochu sody, případně použijte odstraňovač skvrn (vybírejte v závislosti na barvě utěrky), žlučové mýdlo či prášek na praní.
  • Bílé utěrky můžete vyvařit – buď v pračce na 90 °C, nebo v hrnci s vodou po dobu asi jedné hodiny.
  • Zápachu z utěrek se zbavíte tak, že do pračky přidáte ocet.
  • Aviváž při praní utěrek nepoužívejte – snižuje savost materiálu, proto ji nahraďte octem. Ten navíc zbaví látku bakterií, změkčí ji, odstraní případnou zatuchlost a vyčistí i pračku. Optimální dávka je 150 ml octa na jednu pračku.

Sušení a žehlení ručníků a utěrek

Utěrky, ručníky i osušky můžete po vyprání usušit v sušičce na prádlo – je však třeba nastavit nízkou teplotu sušení, aby se nepoškodila vlákna. Sušička ručníky načechrá a zůstávají měkké. Je však třeba naplnit ji jen z poloviny a ideálně v půlce sušení program přerušit, zamotané prádlo protřepat a následně nechat program doběhnout. Nemáte-li sušičku, můžete je usušit doma na sušáku, nebo venku – pamatujte však, že ručníky byste měli sušit ve stínu, zatímco u bílých utěrek je naopak vhodné sušení na slunci.

Co se týká žehlení, ručníky a osušky nikdy nežehlete – došlo by ke snížení savosti a mohla by se poškodit vlákna. Naopak utěrky je vhodné po usušení vyžehlit na vyšší teplotu (maximální teplotu žehlení zjistíte na štítku), abyste se zbavili případných bakterií. Zároveň pamatujte na to, že po žehlení je třeba nechat látku zchladnout a teprve poté můžete utěrku složit – v opačném případě by se mohly tvořit bakterie a plísně.

Jak změkčit ručníky a osušky

Na závěr se ještě pojďme podívat na to, jak mít měkké ručníky. Příčinou tvrdnutí je většinou vodní kámen, který je obsažen ve vodě – proto je dobré přidat při praní do pračky ocet (do přihrádky na aviváž). Před praním můžete ručníky také namočit do octové vody – ta je nejen zjemní, ale odstraní i případné skvrny či zašedlost (více o ekologickém praní).

Další příčinou tvrdých ručníků bývá nesprávné sušení – jak už jsme uvedli výše, ručníky je třeba sušit buď v sušičce na nízkou teplotu, nebo venku ve stínu. Nikdy je nesušte na přímém slunci nebo na radiátoru. Vyhněte se také použití aviváže při praní a žehlení – to vše poškozuje a slepuje vlákna látky, a tím ručník ztrácí savost a měkkost.