Vhodně zvolené závěsy mohou být nejen perfektním designovým, ale i funkčním prvkem každého interiéru. Široký výběr závěsů na současném trhu ale může být někdy pro zákazníky matoucí. Poradíme vám, jak si do bytu vybrat závěsy i záclony, aby vaše domácnost vypadala skvěle a aby zároveň závěsy přesně plnily účel, na který je potřebujete.

Jaké existují druhy závěsů

Závěsy lze dělit podle typu stavebního otvoru, který mají zakrýt, podle stupně průhlednosti, podle materiálu, účelu, tvaru, způsobu upevnění atd. Důležitou roli hraje i místo a dispozice oken, kam chcete závěsy umístit. Například kvůli různé intenzitě slunečního svitu budou do severních oken vhodné odlišné typy materiálů závěsů než do oken směřujících na jih. Jiné závěsy se hodí do dětského pokoje, jiné do obýváku nebo ložnice. Samostatnou kategorií jsou speciální typy závěsů, například stínící závěs pro střešní okno.

Pokud si nejste jisti výběrem, zeptejte napište nám rychlý dotaz. Pomůžeme vám nejen vybrat vhodný materiál, ale pokud potřebujete, také optimální způsob uchycení závěsů do celého bytu. Rovněž se na nás obraťte i v případě, kdy potřebujete závěs nestandardních rozměrů, například závěs zohledňující šikmý strop v podkroví, nebo závěs na schodiště.

Druhy závěsů podle materiálu

Jedním ze zásadních parametrů pro výběr materiálu je propustnost světla. Místnosti, kam slunce dopadá větší část dne, by měly být vybaveny závěsy na okna s menší propustností. Čím menší je propustnost, tím lépe vás závěsy na oknech ochrání nejen před slunečními paprsky, ale také večer před pouličním osvětlením, světlomety aut nebo světlem dopadajícím od sousedů. Z hlediska propustnosti se dělí na:

Průhledné dekorační závěsy

 • jsou pouze dekorační, místnost nezatemní
 • jsou vzdušné a umí opticky zvětšit prostor malé místnosti
 • doladí interiér
 • propouštějí maximum světla
 • jsou zaměnitelné se záclonami

Poloprůhledné dekorační závěsy „in between“

 • bývají označovány jako mezistupeň mezi záclonami a závěsy
 • průhlednost mohou mít stejnou po celé ploše nebo střídavou dle vzoru látky
 • jsou vzorované i jednobarevné
 • chrání částečně soukromí, zároveň ale propouštějí světlo

Neprůsvitné závěsy „dimout“

 • skvěle brání před nežádoucími pohledy
 • zabraňují světlu z obou stran
 • dokážou zablokovat až 90 % světla
 • umí zakrýt nedokonalosti oken a jejich vybavení
 • doladí vzhled interiéru a místnost zútulní

Zatemňovací závěsy „blackout“

 • pomáhají těm, kterým světlo narušuje klidný spánek
 • účinnost zatemnění dosahuje až 100 %
 • hodí se do ložnic dospělých i dětských pokojů
 • pomáhají také jako tepelná a zvuková izolace
 • dokonale chrání soukromí

Látky na závěsy na okna se vyrábějí z mnoha materiálů, například bavlny, sametu, polyesteru, saténu, žakáru, směsi bavlny s polyesterem, lnu, hedvábí a dalších. Obvykle platí, že umělé materiály jsou levnější, snadno se udržují, ale po určité době mohou ztratit své původní vlastnosti. Naopak přírodní materiály jsou tvarově stálé, ale údržba je nutná častěji a kromě praní je třeba je žehlit.

Závěsy mohou časem zadržovat prach, proto domácnosti s alergiky jistě uvítají závěsy ušité z hypoalergenních materiálů či obecně hustých jemných látek, na kterých se prach drží méně a zároveň se velmi snadno udržují. Hodí se k tomu právě látky používané pro na zatemňovací závěsy.

U závěsu je dobré zohlednit i to, že jej uvidíte z obou stran. Při výběru látky můžete volit jednostranný vzor a závěs zavěsit tak, aby rubová strana směřovala k oknu. Nebo vybírejte oboustranné, kdy závěsy vypadají z rubové i lícové strany naprosto stejně. Všechny nabízené závěsy vyrábíme ve standardních rozměrech i šijeme na míru.

Správně vybrané dekorační látky na závěsy podtrhnou každý interiér. Slouží nejen k zastínění okna, ale mohou akcentovat nebo doplnit jednotlivé prvky v místnosti. Mohou být okázalé až efektní i minimalisticky jednoduché. Nabízíme vhodné typy látek pro každý interiér.

Závěsy podle umístění

Prvním kritériem při výběru je místo, pro které je závěs určen. Existují jak závěsy na okno, tak i dveřní závěsy, které se vzájemně liší zejména materiálem. A tím nemusí být jen látka, ale klidně i korálky.

Interiérové dveřní závěsy jsou určeny k oddělení prostoru v případě, že není dost místa na klasické nebo posuvné dveře. Obvykle se zavěšují na celou výšku místnosti a vyrábějí se z hustších, těžších látek, aby dostatečně plnily funkci oddělení.

Okenní závěsy mohou být čistě dekorační i funkční. Při výběru materiálu jsou tedy důležité zohlednit jak estetická hlediska, tak i požadavky na propustnost světla. Protože okna nemusejí být jen klasického tvaru či umístění, nabízíme, po konzultaci, šití jakéhokoliv tvaru, který Váš interiér může vyžadovat.

Mezi takové atypické závěsy patří například závěs na střešní okno. Potřebuje speciální uchycení na horní a dolní okraj, nejčastěji ve formě tunýlků, do kterých se pro vypnutí umisťují kovové tyčky. Další typ závěsu, který obvykle vyžaduje šití na míru, je závěs na malé okno v koupelnách, na toaletách, v kuchyních nebo chodbách.

Známé i neznámé funkce závěsů

Tepelná izolace

Do místností s vysokými stropy, a tím i vysokými náklady na vytápění, se skvěle hodí závěsy z těžších a méně propustných materiálů, které umí v zimních měsících zadržet drahocenné teplo. Hustě tkané látky s více vrstvami plní funkci tepelné izolace. V letních měsících zamezují slunečnímu svitu, v chladném období pak drží teplo v místnosti a izolují oblast oken. Čím větší část okna a okolí závěs překrývá, tím efektivněji ji i izoluje.

Ochrana proti hluku

Čím hustější látka závěsu je, tím lépe pohlcuje nežádoucí zvuky. Takové závěsy ocení majitelé bytů na frekventovaných ulicích. Závěsy také zlepšují zvukový projev a akustiku v místnosti. K tomuto účelu jsou vhodné jak hustě tkané látky i jemné, hustě nařasené, dekorační, které překrývají co největší plochu.

Blackout a Dimout

Závěsy označované jako Blackout chrání místnosti před sluncem i nočním osvětlením. V místnosti, která není dostatečně temná, je těžší usnout a spánek je méně kvalitní. Závěsy mají speciální vrstvu, která brání pronikání světla z obou stran.

Závěsy Dimout poskytují dobrou ochranou před vnějším světlem, ale po jejich zatažení není v místnosti úplná tma. Zatemňovací závěsy Blackout a Dimout na míru si můžete nechat ušít pro jakkoli velké okno.

Typy uchycení závěsů

Výběr uchycení by měl odpovídat celkovému stylu dané místnosti i zvolenému materiálu závěsů. Příliš těžké závěsy se nehodí pro všechny typy uchycení, jejich váha by tak mohla časem uchycení deformovat.

Garnýže

Nejčastějším způsobem uchycení závěsu ke zdi jsou garnýže neboli záclonové konzole. Jedná se o tyče ze dřeva, kovu nebo plastu. Tyče na závěsy jsou obvykle volně v prostoru, mohou být zakončeny ozdobnými koncovkami, a připevňují se speciálními držáky na stěnu nad oknem. Můžete mít vedle sebe dvě tyče pro záclony a závěsy.

Kolejnice

Kolejničky jsou buď z kovu nebo plastu a nejčastěji se připevňují přímo na strop. Jsou dobrou volbou i v případě, že mezi horním okrajem okna a stropem je málo místa. Nejčastěji jsou dvojité, ale můžete mít vedle sebe klidně tři kolejničky pro japonské stěny.

Ocelová lanka

Další variantou upevnění závěsů jsou ocelová lanka. Ocelová lanka jsou vhodnější pro lehčí závěsy a výborně se hodí do moderních interiérů.

Způsoby zavěšení závěsů

Závěsy se mohou upevňovat mnoha způsoby. Na tyče se navlékají kroužky, žabky (skřipce), případně háčky. Na ně se následně zavěšuje vlastní závěs. Velmi moderní jsou také viditelná nebo skrytá poutka, případně kovové kroužky integrované přímo do látky závěsu. Poutka i kroužky se navlékají přímo na tyč. Na kolejničkách jsou speciální jezdci, nebo držáky na závěsy.

Závěs může být vybaven speciální řasící stuhou, která se háčky připevňuje k jezdcům, případně kroužkům. Řasící stuhy pomohou nařasit závěsy i záclony do pravidelných vln bez složitého aranžování. Vyrábějí se ve dvou variantách, a to na háčky a na žabky. Jsou buď transparentní nebo bílé, různě široké (od 3 do 10 cm) a mají různý poměr řasení.

Metráž nebo hotové závěsy?

Závěsy se prodávají buď hotové ve standardním rozměru, nebo na míru dle požadavku zákazníka. Kusové závěsy mají dané rozměry, stačí si vybrat ty, které s rezervou odpovídají vašemu oknu. Závěsy se obvykle řasí, je proto třeba koupit závěs, který je zhruba dvakrát až třikrát širší, než je šíře okna či prostoru, který má závěs překrýt. Nepožadujete-li řasení, stačí navíc jen pár centimetrů, aby se obě části závěsu překryly a při zatažení nebyla uprostřed okna mezera.

To platí i o metráži, tedy látce, kterou si koupíte pro ušití závěsů vlastí silou. Šíře nabízených látek je daná, potřebujete tedy koupit odpovídající délku. V některých případech dovolí vzor metráže závěs otočit o 90° a lze tedy vybírat danou pevnou výšku (šířka role látky) a takzvaně „nekonečnou“ délku.  

U dlouhých závěsů by měla látka končit několik centimetrů nad podlahou. Někdo preferuje kratší závěsy, které nezakrývají radiátory. V takovém případě by měl být spodní lem závěsu asi 5 cm nad nimi. Pozor, když závěsy dáte na kroužek s háčkem, délka se tím o několik centimetrů prodlouží.

Dětské závěsy

Závěsy do dětského pokoje jsou speciální kategorií. Správně zvolené závěsy podtrhnou celkový vzhled dětského pokoje, ať už jsou na nich veselé puntíky, hvězdičky, roztomilé obrázky zvířátek nebo dokonce postavičky dětských hrdinů. Miminka a malé děti, které ještě spinkají přes den, ocení závěsy, zatemňující pokojíček i při silném slunečním svitu.

Z látek v naší nabídce si můžete nechat ušít dětské závěsy, ale i a další textilní prvky do pokojíčku. Například povlaky na dekorační polštáře, přehoz přes postýlku, prostírání či ubrus.