Naši zákazníci se nás na to často ptají na rozdíly mezi jednotlivými druhy látek. Při nákupu hotových výrobků i při výběru metráže pro vlastní výrobky je dobré mít základní přehled o tom, jaké typy látek jsou na trhu k dispozici, jaké mají užitné vlastnosti a pro co se nejlépe hodí. Znát textilní materiály se vyplatí i v případě, kdy nemáte šití jako koníček.

Kvalitu tkaniny ovlivňuje její vazba

Základní dělení látek je na tkaniny a úplety. Tkaniny jsou přirozeně nepružné, kvůli zvýšení pružnosti se do nich musí přidat vlákna zvyšující elasticitu (elastan). Pleteniny se již podle jména pletou a jsou přirozeně pružné. Existují také netkané textilie, například plstěné látky.

Vzhledem k preferencím našich klientů se budeme věnovat hlavně tkaninám. Ty vznikají díky příčnému provlékání útku mezi osnovními nitěmi. Jednotlivé tkaniny mají různý počet a umístění osnovních nití i útků, což ovlivňuje jejich vazbu a také vlastnosti látek. Vazba ovlivňuje pružnost, tuhost i pevnost tkaniny, to, jak splývá i to, jak látka působí na dotek.

Všechny typy vazeb jsou odvozeny od třech základních:

  • atlas
  • kepr
  • plátno

Atlasová vazba

Atlasových vazeb je více druhů. Nejmenší z nich je pětivazný atlas, kde na každém útkovém řádku jsou na jeden osnovní čtyři útkové vazní body. Rozlišuje se pravý a levý styl atlasu. Zesílený atlas je tužší a pevnější, existuje také přisazovaný, smíšený a stínovaný atlas.

Látky s atlasovou vazbou vypadají leskle a na omak připomínají hedvábí. Jsou pružné, obvykle také velmi husté a poddajné, ale zároveň méně pevné. Výborně zadržují tělesné teplo. Ve švech se někdy mají nitě tendenci posouvat, takže atlasové látky mívají kratší životnost. Jsou také málo odolné vůči oděru, ale dobře se udržují, perou, případně čistí a žehlí. Využívají se na šití bytového textilu, podšívek sak a kabátů, ale atlasové vazby mají i vlněné tkaniny.

Příklady látek s atlasovou vazbou:

Atlas, brokát, damašek, dyftýn, flauš, satén

Keprová vazba

Keprovou vazbu tvoří soustava šikmých souběžných řádků, která vznikne tak, že každý další útek postoupí vazný bod o jednu pozici buď doleva, nebo doprava. Proto se rozlišuje pravý nebo levý kepr. Látky s keprovou vazbou jsou měkké, hřejivé, pružné, ale zároveň i vzdušné. Oproti plátnům jsou však méně pevné. Používají se jako technické tkaniny, dále na podšívky, šijí se z nich šaty, obleky, ale také uniformy. Každý určitě zná denim, neboli džínovinu, která má rovněž keprovou vazbu.

Příklady látek s keprovou vazbou:

Barchet, denim, gabardén, kašmír, kepr, loden, tvíd

Plátnová vazba

Za nejjednodušší je považována vazba plátnová. Útek se pravidelně proplétá mezi lichými a sudými nitěmi. Je také ze všech vazeb nejhustší a látky s ní jsou takzvaně oboulícní, to znamená, že tkanina vypadá z obou stran stejně. Jsou pevné, trvanlivé, ale více se mačkají. Povrch pláten není lesklý s výjimkou látek utkaných z hedvábných nití. Plátno se používá na podšívky, košiloviny, dámské šatovky, či látky na obleky, ale také na povlečení, ubrusy a další domácí textil.

Příklady látek s plátnovou vazbou:

Batist, bavlněné plátno, flanel, popelín, taft, tvíd, zefír 

Druhy látek podle materiálu

Všechny tkaniny se vyrábějí z textilních vláken, která je možno spřádat. Vlákna, z nichž jsou látky utkány, tvoří příze z nejrůznějších materiálů. Jejich základní dělení je na přírodní a umělé (syntetické), případně smíšené, kdy se do přírodních látek přidávají umělá vlákna, aby se upravily vlastnosti tkaniny. Polosyntetické materiály jsou původně přírodní, ale pro výrobu látek je nutné je upravit. Někdy jsou označovány jako regenerované přírodní materiály

Přírodní materiály

Přírodní materiály mají různé zdroje původu i historii. Některé jsou rozšířeny celosvětově, jiné se omezují jen na určitou oblast a další provází mají neobyčejnou historii, jako například hedvábí, jehož vznik byl dlouho tajemstvím. Jejich zdrojem je buď srst zvířat, nebo rostliny. Zvláštním druhem vlákna je azbestové, které se používá při výrobě technických tkanin, například ohnivzdorných.

 Přírodní materiály podle původu

Přírodní materiály živočišného původu:

  • ze srsti zvířat (ovčí vlna, kašmírová nebo mohérová kozí vlna, lamí vlna)
  • z hmyzího sekretu (pravé hedvábí)

Přírodní materiály rostlinného původu:

  • ze semen (bavlna, kokos)
  • ze stonků (juta, konopí, kopřiva, len)
  • z listů (sisal)

Anorganické materiály:

  • azbestová vlákna

Syntetické materiály

Syntetické materiály se masově rozšířily hlavně během 20. století. Mají různé obchodní názvy, ale jedná se vždy o jednu z těchto látek:

  • polyester (PES) – Diolen, Tesil
  • polyamid (PA) – Dederon, Nylon, Perlon, Silon
  • polypropylen (PP) – Moira
  • polyakrylonitril (PAN) – Cashmilon, Dolan, Dralon, Orlon
  • polyuretan (PU) – Elastan, Lycra, Spandex

Polosyntetické materiály:

Polosyntetické materiály jsou vyrobeny z přírodního zdroje, nejčastěji rostlinného, tedy z celulózy (dřevo), ale také živočišného. Z celulózy se vyrábí například acetátové vlákno, cupro a viskóza. Vysrážením mléka vzniká kaseinové vlákno.

Další parametry tkaniny

Pro zákazníky jsou při nákupu metráže důležité i parametry šíře a gramáž jednotlivých druhů látek. Látky se vyrábějí v několika základních, pevně daných šířkách. Délka záleží na potřebách zákazníka (a velikosti jednotlivého štůčku). Nejužší jsou většinou metrové, dále jsou velmi často prodávány látky s šířkou 140 cm, 145 cm, 150 cm, 155 cm a 160 cm. V naší nabídce najdete i látky široké 180 cm, případně i nad 2 metry (200 cm, 280 cm, 290 cm, 300 cm).

Gramáž udává hmotnost jednoho metru čtverečního tkaniny. Čím nižší je gramáž, tím nižší je její tuhost. Alespoň orientačně, protože záleží také na konkrétním druhu materiálu, zpracování, povrchové úpravě apod. Látky s velmi nízkou gramáží jsou většinou průhledné, nebo aspoň prosvítající a hodí se převážně k dekoračním účelům. Nejlehčí tkaniny mají gramáž lehce přes 100 g/m2, ty nejsilnější mohou přesahovat 300 g/m2 – příkladem může být použití v rámci zatemňovacích závěsů.

Atesty a certifikáty

Pokud chce někdo šít pro děti, nebo má doma někoho, kdo je citlivý na určité typy materiálů, měl by si před nákupem ověřit, zda má vybraná tkanina příslušné certifikáty a atesty. Jako prodejci jsme povinni nakupujícím předložit tzv. prohlášení o shodě, případně konkrétní certifikáty. Těch je celá řada, protože v rámci Evropské unie je jejich problematika řešena rozdílně než třeba v USA. Přinášíme přehled některých organizací a jimi udělovaných certifikátů.

GOTS – global organic textile standard

Označuje certifikované BIO výrobky, které jsou vyrobeny s respektem k ekologickým i etickým pravidlům. Látky se vyrábějí z certifikovaných přírodních vláken, nejčastěji bavlny, které byly vypěstovány bez použití pesticidů i herbicidů, nesmí obsahovat žádné alergeny, karcinogeny ani jedovaté chemické zbytky. Etická pravidla stanoví, že rostliny byly vypěstovány a příze a tkaniny vyrobeny v režimu Fair Trade, tedy, že každý, kdo se na výrobě látky podílel, pracoval v dobrých podmínkách a dostal spravedlivou odměnu.

Existují 2 kategorie GOTS certifikátu:

Made with 70 % organic material (případně vyšší procento) – obsahují minimálně 70 % přírodních látek. Zbylých 30 % mohou být syntetická vlákna, případně neorganické příměsi, ale nesmí se jedna o geneticky upravené rostliny (GMO) a obsah recyklovaných vláken ale nesmí přesáhnout 10 %.  

Organic – (organický/bio) – textilní výrobek musí obsahovat nejméně 95 % certifikovaných organických přírodních vláken (nejčastěji z bavlny). Nesmí obsahovat žádná GMO vlákna.

OEKO-TEX

Ekologická organizace OEKO-TEX se koncentruje na zdravotní nezávadnost tkanin, zejména na výskyt škodlivých látek. Poskytuje několik certifikátů, z nichž nejznámější je Standard 100. Ten mohou mít jen výrobky, které byly důkladně otestovány z hlediska zdraví poškozujících chemických látek (barviva, formaldehyd, pesticidy, těžké kovy atd.).

Další certifikáty OEKO-TEX:

STeP kontrola dodavatelského řetězce

ECO Passport kontrola látek z ekologického hlediska

Made in Green kontrola bezpečnosti, zodpovědnosti a ekologičnosti výrobního procesu

Detox to Zero kontrola znečištění a zpracování odpadních vod

BLUESIGN

Stejnojmenný certifikát je udělován výrobcům, kteří respektují životní prostředí a dbají na bezpečí lidí, a to jak pracovníků podílejících se na výrobě, tak i spotřebitelů.

PETA

Tato organizace uděluje značku Vegan výrobkům, které jsou veganské.

TEXTILE EXCHANGE

Tato nezisková organizace vydává certifikáty Organic Content Standard (OCS). Nejznámější je OCS 100 a označuje výrobky obsahující minimálně 95 % certifikovaných organických materiálů, ale nijak neřeší obsah chemikálií. Global Recycle Standard (GRS) označuje recyklované výrobky

FAIR WEAR FOUNDATION (FWF)

Tato nezisková organizace ověřuje pracovní podmínky v oděvním průmyslu v 11 zemích světa v Africe, Asii i Evropě. Jedná se zejména o zákaz dětské práce, férovou mzdu, zákaz diskriminace i nucení k práci přesčas, kvalitní a bezpečné podmínky k práci atd. Výrobky jsou pak označovány logem Fair Wear.

RESPONSIBLE DOWN STANDARD (RDS)

Dobrovolná norma, která sv= certifikáty uděluje chovatelům s nejlepším přístupem ke zvířatům.

CRADLE TO CRADLE (C2C)

Výrobky s tímto certifikátem jsou biologicky rozložitelné, případně jsou vyrobeny ze zcela recyklovatelného materiálu. Zkoumá také spotřebu vody při výrobě, bezpečnost materiálů, používání energie z obnovitelných zdrojů a další hlediska.

SOCIAL ACCOUNTABILITY INTERNATIONAL (SAI)

Tato společnost vytvořila normu SA8000, která dohlíží na oblast lidských práv, včetně dětské a nucené práce. Kontroluje firmy ve více než 60 zemích světa.

ECONYL®

Výrobky s tímto označením jsou vyrobeny z odpadů, například z plastů plovoucích v mořích, nebo určených na skládky, kde by se ale nikdy úplně nerozložil. Místo toho z něj vznikají kvalitní tkaniny.

ECOVERO™

Cetifikát potvrzuje, že se jedná o viskózu vyrobenou z certifikovaných a trvale udržitelných zdrojů, na jejíž výrobu bylo třeba až o polovinu méně emisí.

RESPONSIBLE WOOL STANDARD

Certifikát potvrzuje, že producenti vlny respektují pravidla péče o ovce a správy a ochrany půdy.

Vybrané druhy látek

Pro velké množství látek jsme se zaměřili na ty nejdůležitější, z nichž většinu máme rovněž v nabídce.

Bavlna

Bavlněné látky patří k vůbec nejpopulárnějším tkaninám. Odhaduje se, že z bavlny vzniká až třetina světové textilní produkce. Jedná se o čistě přírodní vlákna, která získáváme ze semen bavlníku. Bavlníků je více druhů, ale 90 % bavlněné příze se vyrobí z bavlníku chlupatého. Sklizená bavlna se testuje a následně zařazuje do jakostních tříd. Čím delší jsou jednotlivá vlákna semen, tím je bavlna kvalitnější.

S bavlnou souvisí některé termíny, které je dobré si vysvětlit. Česaná bavlna – před vlastním předením se vlákna bavlny „učešou“, tzn., že se zbaví krátkých částí, která by z hotové příze trčela, odstraní se nečistoty a vlákna se srovnají, takže bavlna je pevnější a hladší. MAKO bavlna je považována za vůbec nejkvalitnější druh bavlny pěstované v Egyptě. Díky svým dlouhým vláknům je velmi měkká a na dotek příjemná. Je proto skvělým materiálem třeba na lůžkoviny. Broušená bavlna je měkčí na omak díky roztřepení otevřených konců vláken.

Bavlněné plátno se skvěle barví, je poměrně odolné a snadno se udržuje. Skvěle saje pot a na dotek je velmi příjemné. Nesmí se ale zapomínat na fakt, že při prvním praní se vždy trochu srazí. Bavlněná látka není pružná. Do některých druhů bavlněných látek se proto přidává elastan, aby byly pružnější a tvarově stabilnější. V metráži se prodávají bavlněné látky v řadě barev a vzorů. Z bavlny se tkají látky na polštáře, ložní povlečení, prostěradla, přehozy, ubrusy, prostírání, závěsy, podsedáky a mnoho dalších textilních výrobků. Díky svému přírodnímu původu a možnosti prát bavlněné látky i na vysoké teploty patří bavlněné tkaniny k oblíbeným materiálům pro alergiky a atopiky.

Bavlněný satén je vysoce kvalitní lesklá tkanina, která je velmi příjemná a má dlouhou životnost. Vyrábí se z něj velmi kvalitní povlečení, ale také prostěradla.

Kromě čistě bavlněných tkanin se vyrábějí druhy látek kombinujících bavlnu se syntetickými vlákny, nejčastěji s polyesterem. Bavlněné látky s polyesterem jsou velmi oblíbeným materiálem pro bytový textil, například polštářek, ubrusy, prostírání, závěsy apod. Potisk je obvykle jednostranný, ale může být i oboustranný. A hlavně je barevně stálý.

Pokud bavlnu srovnáme s viskózou, kvalitou jsou velmi podobné, ale původem i vlastnostmi se liší. Zatímco viskóza je polosyntetická, bavlna je čistě přírodní. Bavlna je pevnější, odolnější, lépe snáší vysoké teploty. Nespornou výhodou viskózy je chladivý efekt, což je skvělé třeba v létě. Vysoké teploty ale snáší podstatně hůř než bavlna a ve vodě se snižuje její pevnost, proto se musí prát opatrněji.

Vlna

Vlněné látky patří mezi nejkvalitnější přírodní tkaniny. Vlněná příze se získává spřádáním srsti zvířat, které se právě pro vlnu chovají, ať už se jedná o ovce, kozy, nebo lamy. Vlna je příjemný, ale náročný materiál. Vlněné látky se musí prát přesně podle návodu, nesnáší vysoké teploty a potřebují obvykle i speciální prací prostředky.

Vlny je několik druhů. Kromě klasické ovčí vlny se jedná o mohér, což je vlna ze srsti angorských koz, nebo kašmír ze srsti koz kašmírských. Vlna merino je naopak ovčí, ale jedná se o speciálně šlechtěné plemeno chované v Austrálii a na Novém Zélandě. Vlna alpaka se získává ze srsti jihoamerických lam.

Tkaniny z vlny se používají hlavně na výrobu oblečení, nejznámější druhy vlněných látek jsou: flanel, gabardén, kašmír, krep, mohér, tartan, tvíd.

Hedvábí

Přírodní hedvábí je velmi drahé, ale má zcela unikátní vlastnosti.  Vlákna hedvábí jsou hodně pevná, hedvábná látka je lehounká, splývavá, hladká a jemně lesklá. Na dotek doslova hladí kůži a odvádí pot. Má unikátní parametry i ve vztahu k teplu – v létě chladí, v zimě hřeje. Navíc je antibakteriální.

Moderní tkaniny hedvábnou příze kombinují s elastanem, což dává látce více pružnosti. Výborně se barví, výrobky z hedvábí jsou v mnoha odstínech i vzorech. Používá se hlavně na šití prádla a oděvů, ale šijí se z něj i luxusní povlečení a další textilní výrobky.

Umělé (syntetické) hedvábí vzniklo jako levnější alternativa přírodního originálu. Bývá označováno jako silky a vlastnostmi se přírodnímu dost blíží. Vyrábí se ze 100% polyesteru. Jiná varianta umělého hedvábí je vyráběna z viskózy. Z kombinace bavlny (70 %) a hedvábí (30 %) se vyrábí hedvábný batist.

Polyester

Celosvětově se ze syntetických tkanin nejvíce vyrábějí ty polyesterové. Základní surovinou pro jejich výrobu je ropa. Polyesterové látky jsou pevné, tvarově stabilní a zároveň jemné. Jsou barevně stálé, odolávají slunečním paprskům a snadno se udržují a nemačkají se. Mají poněkud nižší savost, takže po vyprání rychle schnou, a dobře odolávají i vysokým teplotám. Kromě oblečení se z polyesterových látek šijí například závěsy, záclony, ubrusy a další bytový textil.

Polyester je velmi flexibilním materiálem. Vrábí se z něj široké spektrum výrobků – od již zmíněného bytového textilu přes oblečení až po látky na lehátka, slunečníky a stany. Polyesterové tkaniny mohou mít i speciální povrchovou úpravu. Například polyesterová látka s teflonovou úpravou je vodoodpudivá a používá se třeba na výrobu ubrusů. Existují i tkaniny vodoodpudivé a nehořlavé.

Polyesterové látky mohou být jednobarevné, potištěné vzorem z jedné strany i látky se vzorem, který je přímo utkaný. Polyester ale neslouží jen ke tkaní. Například dutá polyesterová vlákna se používají do polštářů místo peří. Takové polštáře lze prát v pračce a skvěle slouží i alergikům.

Výroba polyesteru je energeticky náročná, takže stále častěji se jako textilní materiál objevuje recyklovaný polyester, který se vyrábí například z PET láhví. Látky z recyklovaného polyesteru mají téměř totožné vlastnosti jako polyester originální.

Viskóza

Viskóza se vyrábí z celulózy, nejčastěji ze dřeva. Patří mezi polosyntetické látky. Někdy bývá označována jako umělé hedvábí. Od toho přírodního se liší zejména cenou, vlastnosti jsou podobné. Patří mezi populární materiály hlavně během léta, protože je chladivá. Rozhodně ale nesmíte výrobky z viskózy prát na vyšší teplotu, sušit v sušičce nebo žehlit. Někdy se kombinuje také se lněnými vlákny. Z viskózy se vyrábí jak oblečení, tak bytový textil.